مقالات

نمای چوب ترموود

نمای چوبی ترموود

نمای چوب ترموود برای ساختمان تاثیر بسیار مهمی در زیبایی و جذابیت آن ایفا می کند. نمای بیرونی به منزله یک لایه محافظ برای ساختمان است و در طراحی نمای ساختمان، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه آن ها، اقدام به انتخاب نوع مصالح می کنند.

 

نقش نمای چوب ترموود در ساختمان

 

نمای چوبی برای ساختمان نقش بسیار مهمی در زیبایی و شکیل بودن آن دارد. نمای ساختمانی و طراحی نمای ساختمان مسکونی به منظر شهری شکل می دهد. اما باید نمایی که انتخاب می کنید با محیط و ساختمان های اطراف سازگار باشد. یکی از گزینه های مدرن و زیبا، استفاده از چوب ترموود در نمای ساختمان است که اخیرا طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است چرا که زیبایی خاص و منحصر به فردی را به خانه و محیط زندگی شما می دهد. به علاوه نمای چوب ترموود مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

ابتدا اجازه دهید برخی از مزایای کلیدی استفاده از چوب ترموود در نما را نسبت به گزینه های چوب سنتی برجسته کنیم. فرآیند اصلاح حرارتی، ساختار سلول داخلی چوب را تغییر می دهد که منجر به کاهش شدید توانایی چوب برای پذیرش رطوبت می شود. کل فرآیند طبیعی و غیر سمی است که در هنگام مشخص کردن محصولات اسلوپاینت یک مزیت اضافی است. دوام، عملکرد طول عمر و مقاومت در برابر قالب و پوسیدگی را به شدت افزایش می دهد. علاوه بر نمای چوب ترموود تقاضای فزاینده ای برای استفاده از چوب اصلاح شده حرارتی به عنوان گزینه ای قابل اعتماد برای عرشه، سایدینگ و پوشش دیوار وجود دارد.

 

 

مزایای نمای چوبی ترموود

 

عملکرد چوب ترموود

 

عملکرد چوب ترمو درمان شده با چوب معمولی متفاوت است. از آنجایی که چوب شکننده شده است، باید از تیغه های تیز برای جلوگیری از پاره شدن چوب استفاده کرد. گرد و غبار چوب حاصل از فرآیند بسیار ریز تقسیم شده و خشک می شود. چوب ترموکاری شده برای کارهایی که شامل چسباندن با انواع چسب و رنگ است مناسب است. هنگامی که از چسب یا رنگ بر پایه آب استفاده می شود، زمان خشک شدن طولانی تر به دلیل کاهش جذب آب باید در نظر گرفته شود (بیشتر برای چوب های نرم). فرآیندهای معمولی رنگ آمیزی و چسباندن هیچ مشکلی برای چوب های سخت ایجاد نمی کند. رنگ تیره ایجاد شده در این فرآیند در برابر نور UV دوام ندارد، مگر اینکه سطح با پوشش مقاوم در برابر UV درمان شود. این همچنین عملکرد محصول را در برابر بررسی افزایش می دهد. چوب های ترمو تیمار شده در مقایسه با چوب های تیمار نشده بیشتر مستعد آسیب های مکانیکی هستند. چوب های عملیات حرارتی شده را می توان به همان روش الوارهای فرآوری نشده اره کرد و کار کرد. استفاده از انواع ابزارهای دستی برای برش، سوراخ کاری و برنامه ریزی آسان است. یک سطح عالی را می توان بدون هیچ مشکلی ایجاد کرد و سوراخ کردن از طریق گره نیز آسان است.

 

ویژگی های اصلی چوب ترمو کاری شده :

 

 • ثبات :

یکی از مهمترین مزایای چوب ترمو وود نسبت به سایر انواع الوارهای فرآوری نشده این است که بسیار پایدار است. گرمای شدیدی که در طول فرآیند تصفیه استفاده می شود، چوب را تا عمق هسته آن خشک می کند. این کار تمام رطوبت و رزین را از چوب حذف می کند. هنگامی که ترمووود در محل نصب می شود، به اندازه الوارهای فرآوری نشده متورم، ترک یا منقبض نمی شود. همچنین شیره ترشح نمی کند، حتی در دماهای شدید. این پایداری کیفیت بسیار مهمی برای بسیاری از افرادی است که از الوارهای عملیات حرارتی شده استفاده می کنند، از جمله طراحانی که به دنبال خطوط مستقیم طولانی هستند.

 

 • طول عمر :

عملیات حرارتی چوب به این روش به افزایش طول عمر چوب کمک می کند. شرایط جوی و محیطی که چوب در معرض آن قرار می گیرد همچنان نقش مهمی در تعیین مدت ماندگاری چوب بازی می کند. با این حال، چوب ترمو شده هنوز در مقایسه با چوب استاندارد طول عمر متوسط ​​بیشتری دارد، زیرا برخی از قندهای طبیعی حذف شده اند و در نتیجه مقاومت آن در برابر پوسیدگی و قارچ ها افزایش می یابد. این یک مزیت بزرگ برای کسانی است که می‌خواهند پروژه های ساختمانی شان تا زمانی که ممکن است طول بکشد. در پایان عمر خود، چوب های عملیات حرارتی بدون مواد شیمیایی را می توان به سادگی دور انداخته یا بازیافت کرد – یک مزیت بیشتر نسبت به چوب های عملیات شیمیایی.

 

 • عایق:

وقتی چوب تا دمای بالا گرم می شود، آب خود را از دست می دهد و متخلخل تر می شود. این می تواند تأثیر زیادی بر قدرت عایق آن داشته باشد و به این معنی است که چوب عملیات حرارتی شده در عایق کاری ساختمان ها در مقایسه با الوارهای تصفیه نشده بسیار بهتر است.

 

 • منبع پایدار :

چوب ترمووود از جنگل های با مدیریت خوب و دارای گواهی FSC و PEFC تهیه می‌شود. در طول تولید آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود و درختانی که از آنها ساخته شده است به بهبود کیفیت هوا در محیط محلی هنگام رشد کمک می کنند.

 

 

نمای چوبی برای ساختمان

 

 

مزایای استفاده از نمای چوب ترموود

 

 1. دوام و ثبات ابعاد
 2. ساده و یکنواخت اما زیبا
 3. مقام در برابر حشرات ، باکتری ها و قارچ ها
 4. نمای چوب ترمو وود در برابر شرایط جوی پایدار است
 5. طول عمر چوب ترموود از چوب معمولی بسیار بیشتر است.
 6. طراحی و اجرای نمای چوب ترموود بسیار راحت می باشد.
 7. قابلیت برش هلالی را نیز می توان جزء مزایای چوب ترمووود دانست
 8. قابلیت جدا نمودن و نظافت کردن نمای چوب ترموود و انتقال آن به جای دیگری از دیگر مزایای آن است.
 9. این دسته از چوب ها را می توان هر چند سال یکبار می توانید با رنگ چوب ترمو، رنگ آن ها را تجدید کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *