مقالات

رنگ ترموود ؛ بادیگارد چوب

رنگ ترمو

برای محافظت از تمام سازه های چوبی ترمو، رنگ ترموود را به شما پیشنهاد می دهیم. چوب جزو متریال هایی است که در ادوار گذشته در زندگی انسان نقش مهمی داشته است. با وجود ابداع مواد و مصالح نوین اما همچنان محبوبیت و زیبایی خود را حفظ کرده است. از چوب برای ساخت لوازم مورد نیاز برای دکوراسیون داخل و فضای بیرون استفاده می شود.

چوب جزو متریال هایی است که به وفور یافت می شود. اجرای کنده کاری، برش و حتی رنگ پذیری بر روی آن بسیار آسان است.اگر چوب در نمای ساختمان و پوشش های بیرونی (آلاچیق و…) استفاده شود عوامل محیطی می توانند چوب را تخریب کنند. به طور مثال رطوبت و نور خورشید نقش موثری در تخریب چوب دارند.

با پیشرفت فناوری های نوین در زمینه ساخت چوب، متریال جدیدی تولید شده است. این متریال با نام چوب ترمو یا ترمو وود (Thermo Wood) شناخته می شود. چوب ترمو طی فرایند خاصی تولید می شود. مقاومت و طول عمر چوب را در برابر عوامل مختلف افزایش یافته داده اند. در نتیجه از جانوران ریز و مخرب خبری نیست.برای افزایش طول عمر چوب و بالا بردن مقاومت آن در برابر عوامل مخرب این عامل کافی نیست.یکی از روش هایی که باعث می شود مقاومت چوب افزایش یابد رنگ آمیزی است. باید چوب را قبل از مصرف رنگ آمیزی کنید. رنگ های مخصوص چوب ترمو تولید شده اند که به آن رنگ ترموود نیز گفته می ‌شود.

 

پیشنهاد ما به شما : مقاله رنگ چوب ترمو

رنگ ترموود ، یک لایه محافظ

 

رنگ ترموود به طور خاص برای چوب ترمو ساخته شده است. رنگ چوب ترمو وود از چوب در برابر رطوبت و اشعه uv خورشید محافظت می کند. همچنین مانع تغییر رنگ چوب نیز می شود.نور خورشید به مرور باعث رنگ پریدگی چوب می شود. در نتیجه رنگ چوب به خاکستری تغییر رنگ می دهد. این رنگ ها می توانند زیبایی چوب را حفظ کنند.

در حال حاضر شرکت جانسون (Janson) برترین برند در زمینه تولید رنگ ترموود است. تکنولوژی ساخت آن به گونه ‌ای است که رنگ به درون آوند چوب ترمو نفوذ می کند. برند های مطرح دیگری نیز در سایر کشور ها در این زمینه فعال هستند.

 

 

 

انواع رنگ ترمو وود

انواع رنگ ترموود

 

رنگ چوب ترمو وود به دو دسته کلی تقسیم می شود:

 

۱-رنگ ترمو با پایه آب (Water base):

 

این رنگ کاملاً با محیط زیست سازگار است و هیچ گونه اثر مخرب زیست محیطی ندارد. رنگ ترموود با پایه آب تا عمق ۳ میلیمتری در چوب نفوذ می کند. یک لایه محافظ بر روی سطح چوب ایجاد می شود. این لایه محافظ از چوب در برابر اشعه uv خورشید محافظت می کند. البته هیچگونه لایه ای در سطح چوب تشکیل نمی شود. همچنین با گذر زمان مانع پوسته شدن چوب می شود.

برای نمای ساختمان های چوبی، آلاچیق ها، چوب های دکوراتیو و به طور کلی هر سازه چوبی قابل استفاده است. طیف رنگی متنوعی را شامل می شود. از رقیق کننده با پایه تینر برای آن استفاده می شود.

 

۲-رنگ چوب ترمو ود با پایه روغن (Oil base):

 

این رنگ شفاف و بی رنگ است. از آن برای رنگ آمیزی کفپوش ها و سخت چوب ها استفاده می شود. این نوع رنگ در مقایسه با رنگ های با پایه آب نفوذ بیشتری به درون بافت چوب دارد. به این دلیل در برابر ساییدگی مقاومت بیشتری دارند.

موارد استفاده این رنگ بسیار زیاد است. البته به این نکته توجه داشته باشید که رنگ پریدگی های ترموود را محو نمی‌کند. همچنین از چوب در برابر اشعه uv محافظت نمی‌کند. در نتیجه برای فضا های داخلی بیشتر کاربرد دارد.

 

دسته دیگری از تقسیم بندی رنگ ترموود عبارت است از:

 

۱-رنگ ترموود نیمه شفاف:

 

برای پوشش سطوح چوب ترمو بسیار مفید است. تاثیر بیشتری نسبت به رنگ های شفاف دارد. در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید مقاوم است. ظاهر و خطوط زیبای چوب را تا حدودی حفظ می کند.

 

۲-رنگ چوب ترمو وود مات:

 

درجه محافظت رنگ ترموود مات از چوب ترمو بسیار بالاست. نکته مهم این است که رنگ مات ظاهر اصلی و خطوط طبیعی چوب را کاملا می پوشاند و تغییر می ‌دهد. در نتیجه ظاهر زیبای چوب محو می شود.

 

 

مراحل رنگ آمیزی رنگ ترمو

مراحل رنگ آمیزی چوب ترمو وود

 

۱- مرحله پایه، آماده سازی چوب:

 

قبل از اینکه ترمو ود را رنگ آمیزی کنید باید به یک نکته توجه داشته باشید. باید سطح چوب را از هر گونه گرد و غبار و آلودگی پاک کنید و سمباده بکشید.اگر احیانا رنگ از مراحل قبل بر روی سطح ترموود باقی مانده است آن را با سمباده پاک کنید. اگر چوب نو و جدید است آن را با سمباده شماره ۲۸۰ سمباده بزنید تا آماده شود. اگر می خواهید سطح را از رنگ قبلی پاک کنید از سمباده شماره ۲۲۰ استفاده کنید. زمانیکه سمباده را بر روی سطح چوب می کشید باید جهت حرکت سمباده با الیاف چوب در یک راستا باشد. همچنین باید سطح چوب کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشد.

 

۲- مرحله رنگ کردن:

 

انتخاب رنگ با پایه آب یا روغن به سلیقه و انتخاب شما بستگی دارد. ابتدا رنگ ترمو را کاملا هم بزنید تا یکدست شود. باید رنگدانه ها با حلال به خوبی ترکیب شوند. سپس می ‌توانید چوب را در حوضچه رنگ غرق کرده یا آن را با استفاده از برس رنگ آمیزی کنید.بهتر است رنگ آمیزی در راستای الیاف چوب باشد. بعد از رنگ آمیزی ۲۴ ساعت استراحت دهید تا کاملاً خشک شود. در صورت نیاز می توانید بیش از یک بار سطح را رنگ آمیزی کنید.

 

۳- مرحله Top COAT:

 

توسط اسپری روی سطح پاشیده می شود. پس از خشک شدن آماده استفاده است.

 

 

مقاله پیشنهادی : اجرا چوب ترموود

استفاده از چوب ترمو ود رنگ شده در فضاهای مختلف

 

چوب ترمو ود رنگ شده را می توانیم در جهت زیباسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان ، نما و آلاچیق ویلا ، نرده و درها ، لبه پشت بام و استخر و سونا، تجهیزات مختلف باغ ازجمله میز و صندلی و مبل و .. استفاده کرد.رنگ های مخصوص چوب ترموود به شکلی طراحی شده اند که علاوه بر زیبا تر کردن فضای داخلی و خارجی ساختمان موجب مقاومت بالای چوب و جلوگیری از آسیب به محیط می گردند.

رنگ های مخصوص چوب ترموود سیستم پوشاننده آن و سایر لوازم جانبی چوبی می باشند .این محصولات خصوصیات ویژه ای از جمله مقاومت در برابر برف و یخ زدگی ،مقاومت در برابر نور مستقیم خورشید دارند که موجب پایداری چوب ترمو می گردند. برای کسب اطلاعات بیش تر و ارتباط با بخش پشتیبانی و مشاوره ای دنیز وود برای سفارش و خرید از محصولات این مجموعه می توانید با تماس با گرفتن با کارشناسان اسا. پاینت مشاوره های لازم را در این خصوص دریافت کنید.

 

رنگ ترمو ، انتخابی مطمئن

 

مزایای استفاده از رنگ های ترمو به شرح زیر می باشد:

 

 • همانطور که ذکر شد پوشش مقاوم در برابر اشعه uv ایجاد می کند.
 • برای رنگ آمیزی چوب در فضای بیرون قابل استفاده است.
 • باعث پر کردن شکاف و ترک ها در سطح چوب می شود.
 • به مرور زمان از پوسیدگی چوب جلوگیری می‌ کند.
 • در صورت آسیب دیدگی می توانید آن را به صورت موضعی ترمیم کنید.
 • برای پیچ هایی که در محل اتصالات ترموود استفاده شده اند یک لایه محافظ ضد زنگ ایجاد می کند.

رنگ هایی که به درون بافت و آوند چوب نفوذ نمی کنند برای ترموود در فضا های باز قابل استفاده نیست. به مرور زمان چوب ترمو پوسته شده و رنگ از سطح چوب جدا می شود.

 

حلال رنگ ترموود

 

بعد از آن که رنگ و حلال رنگ به خوبی ترکیب شدند، شما می توانید به میزان خیلی اندکی از این رنگ ها در جهت الیاف سطح چوب بر روی آن بپاشید و با قلمو آن را در راستای الیاف چوب پخش کنید. پخش کردن رنگ باید به صورت منظم و کاملا یکدست انجام شود. ضخامت رنگی که پخش شده نباید خیلی کم و یا خیلی زیاد باشد. با توجه به میزان زخامتی که رنگ دارد باید حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خشک شوند.

شما باید حلال رنگ چوب ترمو وود را برای رنگتان تهیه کنید تا کیفیت رنگ را اصلا تغییر ندهد. به شما پیشنهاد می دهیم که اگر عجله ای برای رنگ کردن چوب ندارید، بگذارید که یک شب از اجرای اولین مرحله رنگ بگذرد و دوباره مجددا شروع به رنگ کردن آن کنید. شما می توانید با روشن کرد تهویه هوا هم میزان گردش هوا را زیاد کنید تا رنگتان کاملا خشک شود. این کار کمک می کند که رنگ شما در زمان بسیار کمتری کاملا خشک شود. البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که در هر فصل از سال خشک شدن رنگ متفاوت است. در فصل های گرم سال، رنگ زودتر خشک می شود و ممکن است برای خشک شدن کامل مراحل رنگ زدن حدودا ۷ ساعت طول بکشد.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در هر مرحله از رنگ کردن باید قلموی خود را با تینر یا آب و صابون شست و شو دهید. بعد از تمام شدن مراحل رنگ کردن هم نیاز است که سطح چوب را پولیش دهید و با استفاده از سنباده ای لطیف در جهت الیاف چوب بر روی آن بکشید تا سطح آن کاملا یکدست شود. اگر سوالی در خصوص رنگ ترو و حلال رنگ ترموود دارید می توانید همین الان با اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

Rate this post

80 نظر برای “رنگ ترموود ؛ بادیگارد چوب

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از نظرتون که در خصوص رنگ چوب ترمو به اشتراک گذاشتید.
   منتظر مقاله های جدید ما باشید

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از نظرتون که در خصوص چوب ترمو وود گذاشتید.
   منتظر مقاله های جدید ما باشید.

 1. سمیرا گفت:

  سلام
  من واقعا نمی دونستم که رنگ ترمو این همه مزایا داره.مرسی از مقاله خوبتون

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از نظرتون که در خصوص رنگ ترمو گذاشتید.
   منتظر مقاله های جدید ما باشید.

 2. امیر گفت:

  استفاده از رنگ ترمو ، خیلی به عمر چوب ترمو کمک می کنه

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از این که نظرتون رو راجبه مقاله رنگ ترمو به اشتراک گذاشتید.
   به شما پیشنهاد می کنیم که به بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 3. کیوان گفت:

  سلام
  من نمی دونستم که رنگ ترمو انواع مختلفی داره، واقعا جالب بود

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   خوش حالیم که مقاله رنگ ترمو براتون مفید بوده.
   به بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 4. زهرا گفت:

  رنگ ترمو واقعا انتخاب خوبی برای استفاده مصارف چوبی هست

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   ممنونم که نظرتون رو برای مقاله رنگ ترمو به اشتراک گذاشتید.
   به شما پیشنهاد می کنیم که بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 5. فاطمه گفت:

  رنگ ترمو واسه چوب ترمو جزئی از واجباته

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از این که نظرتون رو برای مقاله رنگ ترمو به اشتراک گذاشتید
   به شما پیشنهاد می کنم به بقیه مقالات هر سر بزنید.

 6. امیر گفت:

  اگر می خواهید که چوبتون سالیان طولانی براتون موندگار بمونه ، هر چند وقت یکبار به فکر رنگ کردن اون با رنگ ترمو بیفتید.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بله واقعا همین طور هست و استفاده از رنگ ترمو می تونه خیلی به دوام چوب شما کمک کنه.
   به شما پیشنهاد می کنم که به بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 7. علیرضا گفت:

  رنگ ترمو علاوه بر ماندگاری خیلی هم تنوع داره

 8. میلاد گفت:

  رنگ ترمو خیلی به موندگاری ترمو کمک میکنه

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من مرسی از کامنتی که گذاشتید.
   ما می تونید به سایر مقالات وب سایت ماهم سر بزنید.

 9. سهیل گفت:

  من از رنگ ترمو مات برای کافم استفاده کردم به نظرم نمای قشنگی به ساختمون داد.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من مرسی از کامنتی که گذاشتید.
   چه عالی که رضایت داشتید.
   راستی شما می تونید به سایر مقالات وب سایت ماهم سر بزنید.

 10. سهرابی گفت:

  واقعا مقاله جالبی راجبه رنگ ترمو گذاشتید اما به نظرم می تونستید بیشتر به جزئیات اشاره کنید. ممنون

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   خیلی خوشحالیم که این مقاله رو مطالعه کردید. بله حتما نظر شما به واحد تولید محتوا گزارش میشه.
   به شما پیشنهاد می کنم که به سایر مقالات سایت اسلو پاینت هم سر بزنید.

 11. علی گفت:

  سلام ممنونم که درباره اجرای رنگ ترمو صحبت کردید، توضیحاتتون خوب بود اما می تونست کامل تر باشه

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   خیلی خوشحالیم که این مقاله رو مطالعه کردید. بله حتما نظر شما به واحد تولید محتوا گزارش میشه.
   به شما پیشنهاد می کنم که به سایر مقالات سایت اسلو پاینت هم سر بزنید.

 12. هاشمی گفت:

  سلام
  کاتالوگ رنگ ترمو رو از کجا می تونم ببینم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای دیدن کاتالوگ ها با کارشناسان ما تماس بگیرید و با توجه به فضایی که می خواهید رنگ کنید، یک رنگ مناسب رو انتخاب کنید.

 13. سمیرا گفت:

  رنگ ترمو خیلی محافظ خوبی برای چوب هست.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   ممنونم که نظرتون رو برای رنگ ترمو به اشتراک گذاشتید.
   بله واقعا همین طور هست.
   به شما توصیه می کنیم که به بقیه مقالات سایت هم سر بزنید.

 14. سمدی گفت:

  رنگ ترمو تو شرایط بد آب و هوایی می تونه خیلی از چوب ما محافظت کنه.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بله رنگ ترمو واقعا خیلی تاثیر گذار هست تا رنگ ترمو در شرایط بد آب و هوایی از چوب شما محافظت کنه.
   به شما پیشنهاد می کنم که به بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 15. فرناز گفت:

  سلام یه سوالی از شما داشتم
  اجرای رنگ ترمو به چه صورت انجام میشه؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.

 16. حمید گفت:

  کد رنگ ترمو رو از کجا می تونیم پیدا کنم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 17. امیری گفت:

  رنگ ترمو چه کد رنگ هایی داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 18. کریمی گفت:

  رنگ بندی رنگ ترمو به چه شکل هست ؟
  چه طیف رنگ هایی موجود هست؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 19. دارابی گفت:

  سلام
  فروش رنگ ترمو از چه طریقی در سایت شما انجام می شود؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فروش رنگ ترمو به کارشناسان ما مجموعه اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 20. امیری گفت:

  ممنون که جامع رنگ ترمو رو توضیح دادید

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   خوشحالیم که مطلب براتون مفید بوده.
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات سایت هم سر بزنید.

 21. علی گفت:

  فروش رنگ ترمو به صورت حضوری هم هست؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   برای راحتی خود شما سفارش اینترنتی رو قرار دادیم
   اما برای خرید حضوری شما می تونید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات سایت هم سر بزنید.

 22. امیری گفت:

  فروش رنگ ترمو رو به بقیه شهر ها هم دارید؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله مجموعه اسلو پاینت عرضه محصولات به سراسر کشور را دارد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید همین الان با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

 23. کریمی گفت:

  سلام
  حلال رنگ ترمو چی هست ؟ اگر میشه راجبه این موضوع هم صحبت کنید ممنونم

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله سعی می کنم پاسخ به سوال شما رو به زودی در محتوا اضافه کنیم.
   به شما توصیه می کنیم که به سایر مقالات ماهم سر بزنید.

 24. خلیلی گفت:

  رنگ ترمو خیلی می تونه به دوام چوب و موندگاری اون کمک کنه من برای فضای بیرونی کافم استفاده کردم به نظرم تا الان که خوب بوده

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بله مطمئن باشید که نتیجه رضایت بخشی رو از استفاده رنگ ترمو خواهید دید.
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات سایت ما نیز سر بزنید.

 25. سماوات گفت:

  پس حتما باید موقع رنگ کردن چوب ، حلال رنگ ترمو هم باشه؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله باید باشه، شما می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ماهم سر بزنید.
   https://oslopaint.com/blog/

 26. امیری گفت:

  مراحل رنگ آمیزی رنگ ترمو یک روزه انجام میشه؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام بله معمولا ۷ ساعت طول میکشه تا انجام بشه اما اگر عجله ندارید بهتره که یک روز بعد از رنگ زدن مرحله اول صبر کنید و بعد ادامه مراحل رو انجام بدید.

 27. ریحانه گفت:

  رنگ ترمو رو برای چوب های دیگه هم میشه استفاده کرد؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله ولی باید سازگار با چوب شما باشه
   شما می تونید برای کسب اطالاعات بیشتر با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 28. تینا گفت:

  سلام
  رنگ ترمو مناسب ساختمان آیا با رنگ ترمو فضای داخلی تفاوت داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله تفاوت داره. البته می تونید برای هر دو قسمت بیرونی و داخلی فضای خودتون از یک رنگ استفاده کنید اما برای این که فضای بیرون نیاز به مقاومت بیشتری داره، بهتره که از رنگ های مقاوم تری استفاده کرد.

 29. ربیعی گفت:

  سلام
  مراحل انجام رنگ ترمو معمولا چه قدر طول می کشه تا انجام بشه؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بستگی به متراژ فضای شما داره
   شما می تونبد براب کسب اطالعات بیشتر همین حالا با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 30. نوروزی گفت:

  رنگ ترمو واقعا کمک خیلی زیادی به موندگاری ترموود می کنه

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله درسته در حقیقت رنگ ترمو به عنوان یک لایه محافظتی بر روی سطح چوب کار می کنه که می تونه مقاوت چوب شما را در برابر عوامل مختلف افزایش بده.

 31. مرشدی گفت:

  رنگ ترمو خیلی توی بهتر موندن چوب تاثیر داره

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله رنگ ترمو واقعا تاثیر بسیار زیادی توی ماندگاری چوب داره.

 32. کیمیا گفت:

  سلام رنگ ترمو هر چند وقت یکبار باید تمدید بشه؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   باید سالی یک بار یا دو سال یکبار انجام بشه، البته این میتونه بستگی به چوب شما داشته باشه که تا چند وقت سالم میمونه

 33. میلاد علیزاده گفت:

  رنگ ترمو رو می تونم به صورت حضوری هم بیام و خرید کنم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله شما می تونید به صورت حضوری هم خرید انجام بدید. اگر در خصوص مرد خاصی سوال دارید می تونید با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاتصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *