مقالات

رنگ چوب روسی ؛ مراقب ویژه چوب روس

رنگ چوب روسی چیست

برای مراقبت از چوب روس باید از رنگ چوب روسی مخصوص استفاده کنید. روسیه یکی از کشور هایی است که در صنعت صادرات چوب به سایر کشورها شناخته شده است. تقریبا نیمی از مساحت این کشور منطقه جنگلی است. گونه های مختلف کاج، بلوط، نراد، راش و… در آنجا رشد می کنند. بنابراین جزو صادرکنندگان برتر در زمینه چوب است. ایران نیز جزو واردکنندگان چوب از کشور روسیه است.

چوب های وارداتی از روسیه عموماً به رنگ سفید، کرم مایل به قرمز یا قهوه ای هستند. از این جهت در ساخت انواع محصولات مانند دکور، نما، کابینت، تولید کاغذ و… کاربرد دارند. همچنین برای ساخت در و پنجره چوبی و تولید چوب ترمو به عنوان دیوارپوش استفاده می شوند.

بهتر است بدانید که واژه «چوب روسی» به بازار الوار چوب سفید وارداتی از روسیه می‌گویند که کاربرد های متفاوتی دارد، در حالی که چوب روسی آن شامل گونه‌های مختلفی مانند صنوبر وکاج است همانطور که گفته شد چوب روسی یکی از گونه های چوبی در جهان است که به چوب روسی یا صنوبر معروف است.چوب روسی بسیار سبک می باشد. این چوب کمتر دچار ترک خوردگی می شود و مقاوم است، به راحتی سنباده می خورد و معمولا قارچ نمی زند که در نتیجه منجر به ایجاد بیماری های پوستی نمی شود. می توان از آن در مصنوعات چوبی از جمله سرویس چوب منازل و یا دکوراسیون فضای داخلی و خارجی استفاده کرد.

 

رنگ چوب روسی و اصول رنگ آمیزی آن

 

طیف های رنگ چوب روسی به ویژه گونه کاج آن به رنگ سفید و تناژ نزدیک به آن تولید می شود. این مساله یک نقطه قوت است. می توانید نوع رنگ دلخواه را انتخاب کرده و چوب روسی را به دلخواه رنگ آمیزی کنید. در نتیجه رنگ مورد نظر روی چوب سفید به راحتی خود را نشان می دهد.

برای رنگ آمیزی چوب روسی باید از رنگ چوب روسی استفاده کنید. رنگ چوب روسی به عنوان یک محافظ برای چوب روسی عمل می کند. رنگ چوب روسی مقاومت چوب را در برابر عوامل مخرب و آسیب زا افزایش می دهد. ابتدا باید طیف های رنگی آن ها (چوب و رنگ) را بشناسید تا بتوانید راحت تر رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. در این مرحله باید بدانید که رنگ آمیزی سطوح مختلف به خصوص چوب نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد.

رنگ آمیزی چوب روسی باید طی چند مرحله انجام شود تا قابل مصرف شود. برای رنگ آمیزی چوب روسی از سیلر، کیلر و شاپان استفاده می کنند. در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

 

پیشنهاد ما به شما : قیمت چوب ترموود

 

مراحل رنگ چوب روسی

رنگ آمیزی به روش سیلر و کیلر

 

سیلر: یک رنگ شفاف و بی رنگ است که از آن برای پر کردن منافذ چوب استفاده می کنند. این رنگ مانع نفوذ رنگ لایه های رویی به درون بافت چوب می شود. نوع استفاده از آن به بافت و جنس چوب وابسته است.

رنگ چوب روسی و مراحل رنگ آمیزی عبارت است از:

آماده سازی سطح اولین مرحله است. باید سطح چوب را با کمک سمباده صاف کنید تا منافذ کاملاً باز شوند. سطح چوب را کاملاً تمیز کنید تا سیلر به خوبی جذب چوب ‌شود.

مرحله بعد رنگ آمیزی چوب است. بعد از تمیز کردن سطح، با استفاده از قلمو سطح چوب را رنگ آمیزی کنید. در چند مرحله این کار را انجام دهید. البته تعداد دفعات رنگ آمیزی به میزان تیرگی رنگ بستگی دارد. بعضی از رنگ ها باید قلمو و بعضی دیگر با استفاده از دستمال نرم رنگ آمیزی شوند. در این مرحله باید اجازه دهید رنگ چوب روسی کاملاً خشک شود.

بعد از اتمام مرحله قبلی و خشک شدن رنگ، نوبت به اجرای سیلر بر روی سطح می رسد. با استفاده از قلمو سیلر را روی چوب بکشید. قلمو های آغشته به سیلر را روی سطح چوب گذاشته و آن را از وسط به طرف کناره ها بکشید. دقت داشته باشید که جای قلمو روی چوب باقی نماند. چند مرحله سیلر را بر روی سطح اجرا کنید. همچنین می توانید از تینر ۱۵۰۰۰ یا ۲۰۰۰۰ با توجه به فصل سرما برای سیلر استفاده کنید.

زمان خشک شدن و آماده سازی رنگ چوب روسی در این مرحله ۱۰ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد. البته با توجه به دمای محیط متغیر است. ایده‌آل این است که به سیلر بین ۵ تا ۸ ساعت استراحت دهید تا سطح به طور کامل خشک شود. بعد از خشک شدن سطح آن را سمباده بکشید تا زبری آن گرفته شود. شما می توانید در خصوص کسب اطلاعات بیشتر راجبه رنگ چوب ترمو هم بخوانید.

 

کیلر چیست؟

 

زمانی که مرحله سیلر به پایان رسید و سطح را سمباده زدید نوبت به اجرای کیلر می رسد. کیلر رنگ شفافی است که روی سیلر با قلم مو یا پیستوله اجرا می شود. در این مرحله از آماده سازی رنگ چوب روسی، باید چند مرتبه سطح را با کیلر رنگ آمیزی کنید. در دو نوع مات و براق تولید می شود که رقیق کننده آن نیز تینر است.

 

شاپان چیست؟

 

یکی از روش های قدیمی است که برای روکش چوب استفاده می شد. در گذشته برای رنگ آمیزی چوب یک روش پرکاربرد محسوب می شد. برای رنگ ‌هایی که شبیه به رنگ چوب هستند مانند قهوه ‌ای و تناژ های نزدیک به آن استفاده می شوند. این روش به خصوص برای چوب روسی بسیار پرکاربرد است. رنگ سفید چوب روسی با رنگ آمیزی به روش شاپان به رنگ فندقی تغییر رنگ می دهد.

روش ساخت و اجرای شاپان به این صورت است که با یکی از مشتقات نفت مانند تینر، گازوئیل یا بنزین حل می شود. ایده‌آل ترین محلول برای شاپان بنزین است. بنزین ماده‌ای فرار است و خیلی زود تبخیر می ‌شود. استفاده از این حلال باعث می شود که رنگ چوب روسی به طور کامل در چوب نفوذ کند. هر چقدر نسبت شاپان به بنزین کمتر باشد رنگ چوب روسی تناژ روشن تری خواهد داشت.

طیف رنگی آن بیشتر قهوه ای (تناژ های روشن و تیره) و حتی مشکی است. می توانید با یک دستمال نرم، قلمو یا پیستوله سطح چوب را رنگ آمیزی کنید. در چند مرحله آن را اجرا کنید تا فرایند رنگ آمیزی کاملاً یکدست شود. سیلر و کیلر برای ثابت کردن رنگ نیز استفاده می شوند.

 

 

چوب ترموود ؛ متریالی نوین و مقاوم

 

 

اصول رنگ آمیزی چوب روسی

 

انتخاب نوع و برند رنگ چوب روسی

 

رنگ های مختلفی برای چوب تولید می‌ شوند. انواع رنگ با استفاده از روش‌ های مختلف بر روی انواع چوب قابل اجرا هستند. در زمان انتخاب رنگ باید به ویژگی هایی مانند آب و هوا، میزان ساییدگی، دما و… توجه داشته باشید. باید به نوع چوب و رنگ آن نیز دقت کنید که چه رنگی مناسب چه نوع چوبی است.

رنگ پلی استر در دو نوع نیم پلی استر و تمام پلی استر تولید می شود. گروه تمام پلی استر شامل دو نوع است:

 • تمام پلی استر ایستاده
 • تمام پلی استر پولیشی

تمام پلی استر ایستاده از ترکیب سه ماده ساخته می شود. به محلول تینر نیاز ندارد و سطح براقی را ایجاد می کند.

گروه نیم پلی استر نیز دو جزئی (از ترکیب دو ماده) است. برای اکثر سازه های چوبی استفاده می شود. برای ساخت آن از پایه روغن سویا یا نارگیل استفاده می ‌کنند. این ترکیب برای رنگ چوب روسی مناسب است.

 

 

کاربرد چوب روس

 

به دلیل کیفیت بالای چوب روس محصولات گوناگونی از آن ساخته می شود. چوب روس به دلیل تناژ های روشن و زیبایی که دارد برای مصارف مختلفی قابل استفاده است. موارد استفاده آن به شرح زیر می باشد:

 • استفاده برای نمای ساختمان
 • محوطه سازی (برای ساخت چوب ترمو )
 • قاب سازی در سقف
 • ساخت کابینت چوبی
 • در و پنجره های چوبی
 • ساخت دیوار های جداکننده

 

انواع چوب روسی

 

چوب روسی انواع مختلفی دارد که می توانیم برای ماندگاری هر چه بیشتر آن از رنگ چوب روسی نیز استفاده کنیم. انواع این چوب ها شامل موارد زیر می باشند :

 • چوب نراد روسی( یولکا – ساسنا و …)
 • چوب لمه روسی
 • چوب بلوط
 • چوب راش

قیمت چوب روسی

 

بهتر است بدانید که قیمت چوب روسی معمولا متفاوت می باشد و نمی توانیم قیمت مشخصی را برای آن تعیین کنیم. علاوه بر آن با توجه به این که این چوب انواع متنوعی دارد، قیمت هر کدام با توجه به نوعی که دارد می تواند متفاوت باشد. همان طور که می دانید قیمت چوب روسی بر اساس متر مربع محاسبه می شود. با در نظر داشتن شرایط اقتصادی، تحریم ها و ثابت نبودن قیمت ها نمی توان قیمت ثابتی را به شما مشتریان عزیز اعلام نمود.

همچنین رنگ چوب روسی نیز باید متناسب با نوع چوب انتخاب شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چوب روسی و رنگ چوب روسی می توانید با کارشناسان ما در مجموعه اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

با شناخت بهتر در خصوص چوب و رنگ مورد استفاده آن می توانید خرید مطمئن تری داشته باشید و هزینه ی مناسبی را پرداخت نمایید.

 

معایب استفاده از رنگ های شیمیایی

 

استفاده از رنگ های شیمیایی دارای معایبی می باشد، به همین دلیل استفاده از آن را جدا توصیه نمی کنیم. زمانی که شما شروع به استفاده از رنگ های شیمایی می کنید بعد از گذشت زمان، چوب شما دچار پوسیدگی می شود و ممکن است آن را کاملا خراب کند. چوب روس بافت زنده ای دارد، به همین دلیل وقتی مواد شیمایی بر روی سطح آن قرار می گیرند سبب می شوند که چوب به مرور زمان از بین برود. بهتر است که برای جلوگیری از خراب شدن چوب روسی ترجیحا از رنگ های مخصوص چوب و یا رنگ های گیاهی استفاده کنید.

 

علت رنگ نگرفتن چوب

 

علت رنگ نگرفتن چوب در برخی از نواحی آن می تواند به دلیل عدم آماده سازی چوب و صاف نکردن رنگ آن باشد. شما باید نواحی که رنگ نمی گیرد را بتراشید تا به یک سطح کاملا صاف برسید. بعد از آن دوباره شروع به رنگ کردن آن کنید.

Rate this post

67 نظر برای “رنگ چوب روسی ؛ مراقب ویژه چوب روس

 1. کیمیا گفت:

  رنگ چوب روسی چه قدر کاربرد های زیادی داره، چه جالب

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از نظرتون که در خصوص رنگ چوب روسی گذاشتید.
   منتظر مقاله های جدید ما باشید.

 2. علیرضا گفت:

  اگر از چوب روسی استفاده می کنید، رنگ چوب روسی اصلا یادتون نره

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از این که نظرتون رو راجبه مقاله رنگ چوب روسی به اشتراک گذاشتید.
   به شما پیشنهاد می کنیم که به بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 3. احمد گفت:

  رنگ چوب روسی چه کاربرد های خوبی داره….

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   خیلی خوش حالیم که مقاله رنگ چوب روسی براتون مفید بوده.
   به شما پیشنهاد می کنم که به بقیه مقالات ما هم سر بزنید

 4. کیوان گفت:

  رنگ چوب روسی بهترین محافظ برای چوب روسی هست

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   ممنونم که نظرتون رو برای مقاله رنگ چوب روسی به اشتراک گذاشتید.
   به شما پیشنهاد می کنیم که بقیه مقالات ما هم سر بزنید.

 5. محمدرضا گفت:

  رنگ چوب روسی خیلی با کیفیت هست

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   مرسی از این که نظرتون رو برای مقاله رنگ چوب روسی به اشتراک گذاشتید
   به شما پیشنهاد می کنم به بقیه مقالات هر سر بزنید.

 6. کیمیا گفت:

  رنگ چوب روسی کاربردای خیلی زیادی داره…ممنون از مقاله خوبتون

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بله واقعا همین طور هست، ممنون که کامنتتون رو در خصوص مقاله رنگ چوب روسی به اشتراک گذاشتید.
   اگر سفارسی داشتید می تونید همین حالا با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 7. کریم پور گفت:

  رنگ چوب روسی در ساختمان سازی خیلی کاربرد داره

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست عزیز
   متشکرم از به اشتزاک گذاشتن کامنتتون برای این مقاله. به شما پیشنهاد می کنم که به سایر مقالات سایت هم سر بزنید تا کاربرد و مزایای سایر چوب ها رو ببینید.

 8. کیمیا گفت:

  رنگ چوب روسی رو من برای در و پنجره چوبی استفاده کردم و می تونم بگم به نسبت خوب بود.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من مرسی از کامنتی که گذاشتید.
   ما می تونید به سایر مقالات وب سایت ماهم سر بزنید.

 9. امیرمحمد گفت:

  رنگ کردن چوب روسی به نظرم کار راحتیه، چون این چوب رنگ خنثایی داره میشه که به راحتی رنگ دلخواهمون رو رو بزنیم.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من مرسی از کامنتی که گذاشتید.
   بله همین طور هست و چوب روسی به دلیل خنثی بودن رنگش می تونه به راحتی رنگ های دیگه رو قبول کنه
   راستی شما می تونید به سایر مقالات وب سایت ماهم سر بزنید.

 10. علیزاده گفت:

  سلام شما چه برندی از رنگ چوب روسی رو می فروشید؟ چون قیمت برام مهم نیست می خوام بدونم که برند خارجی بهتره یا داخلی؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بهتره برای پاسخ به این سوال با مشاوران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند و پیشنهادات لازم را به شما بدهند.

 11. سمیرا گفت:

  رنگ چوب روس خیلی معروفه تو دنیا. خیلی جالب بود مرسی
  در کل اگر میشه کمی بیتشر راجب صحبت کنید ممنون می شم.

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   خیلی خوشحالیم که این مقاله رو مطالعه کردید. بله حتما نظر شما به واحد تولید محتوا گزارش میشه.
   به شما پیشنهاد می کنم که به سایر مقالات سایت اسلو پاینت هم سر بزنید.

 12. علی گفت:

  سلام من از کجا می تونم راهنمای خرید رنگ چوب روسی رو ببینم تا انتخاب کنم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید همین حالا با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید تا قیمت محصول مورد نظرتون رو بهتون اعلام کنند.

 13. امیر علی گفت:

  رنگ چوب روسی تنوع زیادی داره…من از کجا می تونم تنوع رنگ هایی که موجود دارید رو ببینم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای دریافت اطلاعات بیتشر در این خصوص با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

 14. خلیلی گفت:

  کیفیت رنگ چوب روسی به چی بستگی داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   کیفیت رنگ چوب روسی به مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد.
   شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رنگ چوب روسی، با کارشناسان ما در مچجموعه اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید تا آن ها آگاهی های لازم را به شما بدهند.

 15. فتحی گفت:

  سلام
  من رنگ گردویی چوب روسی رو چه جوری می تونم تهیه کنم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 16. سمیعی گفت:

  کد های رنگ چوب روسی رو از کجا می تونم ببینم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 17. رضایی گفت:

  رنگ چوب روسی چه کد رنگایی داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 18. یراحی گفت:

  رنگ چوب روسی رو اگر بخوام خریداری کنم، چند روزه تحویل میدین؟
  ممنون

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای پاسخ به این سوال با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ما هم سر بزنید.

 19. کرمانی گفت:

  من رنگ گردویی چوب روسی رو می خواستم، چه طوری می تونم اون رو سفارش بدم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   شما می تونید برای سفارش و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 20. کریمی گفت:

  چند نوع چوب روسی در بازار داریم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   در مقاله به این موضوع اشاره شده، اما برای کسب اطالاعات بیشتر در این خصوص می توانید با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 21. فرهاد گفت:

  رنگ فوری هم برای چوب روسی وجود داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله اما استفاده اون رو به شما توصیه نمی کنیم، رنگ های فوری سبب زود تر پوسته دادن چوب می شوند.
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات سایت هم سر بزنید.

 22. کریمی گفت:

  رنگ چوب روسی گردویی رو می خواستم موجود دارید؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   شما برای پاسخ به این سوال بهتره که با کارشناسان ما در فروش تماس حاصل فرمایید.
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات ماهم سر بزنید.

 23. فرهادی گفت:

  رنگ چوب روسی سفید هم موجود دارید؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   برای کسب اطلاعات کامل شما می تونید همین الان به کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.
   به شما توصیه می کنم که به سایر مقالات ماهم سر بزنید.

 24. ترابی گفت:

  سلام
  رنگ چوب روسی رو در تهران هم حضوری می فروشید آیا؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بله شما می تونید به صورت حضوری هم خرید انجام بدید. برای کسب اطمینان از موجودی کالای خریداری شده می توانید همین حالا با کارشناسان فروش ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات سایت نیز سر بزنید.

 25. علیزاده گفت:

  رنگ چوب روسی ، ضمانت هم داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام دوست من
   بله ، تمامی کالا های موجود در مجموعه اسلو پاینت با ضمانت فروخته می شود.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید با کارشناسان ما در اسو پاینت تماس حاصل فرمایید.

 26. ترابی گفت:

  رنگ چوب روسی کاربرد زیادی داره مرسی از مقاله خوبتون

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده دوست من
   به شما توصیه می کنم که به بقیه مقالات سایت هم سر بزنید.

 27. نیما گفت:

  رنگ چوب روسی فنلاندی هم موجود دارید؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   برای کسب اطالعات لازم با کراشناسان ما در اسلو پاینت تماس بگیرید.

 28. نعمتی گفت:

  سلام رنگ چوب روسی فوری هم استفاده میشه؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   به صورت کلی استفاده از رنگ های فوری توصیه نمیشه. اما شما می تونید برای کسب اطالاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ما در تماس باشید.

 29. میلادی گفت:

  سلام
  من نمی دونستم که علت رنگ نگرفتن رنگ چوب روسی چیه؟ اینجا بود که به جوابم رسیدم

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   خوشحالیم از این که مقاله براتون مفید واقع شده. به شما توصیه می کنیم که به سار مقالات تخصصی ماهم در اسلو پاینت سر بزنید.

 30. کاظمی گفت:

  رنگ چوب روسی واقعا به نسبت کاربردی که داره قیمت خیلی مناسبی داره

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله همین طور هست. باید از نظر برخی افراد خیلی گرون به نظر بیاد این چوب بیاد اما با توجه به میزان موندگاری بالایی که داره واقعا به صرفه می باشد.

 31. میلاد گفت:

  خرید رنگ چوب روسی رو می تونیم به صورت تلفنی انجام بدیم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله شما می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

 32. امیری گفت:

  رنگ چوب روسی چه برند هایی داره؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   شما می تونید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در سایت تماس حاصل فرمایید.

 33. کیوان گفت:

  سلام
  ما رنگ چوب روسی گردویی هم داریم؟

  1. nikaadseo گفت:

   سلام
   بله موجود داریم، شما می تونید برای گرفتن سفارش با کارشناسان ما در اسلو پاینت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *