مقالات

بهترین چوب سونا خشک چیست؟

چوب سونا خشک

چوب سونا خشک انتخابی شما تعیین می کند که سونا تا چه زمانی برایتان کار کند. سونا خشک مزایای زیادی دارد و این مساله سبب شده بسیاری از افراد اقدام به داشتن سونا در خانه خود کنند.

چوب مناسب برای هر مکان متفاوت است و با توجه به نیازتان تعیین می شود. به طور کلی اگر می خواهید سرمایه گذاری شما برای مدت طولانی دوام بیاورد، انتخاب نوع چوب مناسب برای سونا کاملاً یک مرحله حیاتی است. به عنوان یک کاربر سونای خانگی، نوع چوبی که برای سونا انتخاب می کنید، دوام، سبک، بافت، طول عمر و حتی فضای آن را تعیین می کند.

عوامل متعددی در طراحی کلی سونا خشک نقش دارند، از جمله مرحله مهم انتخاب چوب مناسب. طراحی هر سونا متفاوت است – برخی بر روی عملی بودن تمرکز دارند در حالی که برخی دیگر جذابیت های تزئینی بیشتری ارائه می دهند. هر انتخابی که برای سونا خود داشته باشید، اصول جهانی خاصی وجود دارد، مانند استفاده از چوب هایی که بیش از حد گرم نمی شوند یا رزین ترشح نمی کنند. برای نیمکت ها انتخاب مواد داخلی که در برابر گرما و رطوبت مقاوم هستند.

 اگر می خواهید سونای شما تا آخر عمر برای شما دوام بیاورد، حتما به مطالعه ادامه دهید زیرا ما در مورد برخی از بهترین انواع چوب سونا خشک در این مقاله صحبت می کنیم.

 

ترمووود برای دوام بهینه چوب سونا خشک

 

ترموود یک گونه چوب نیست، بلکه به عنوان فرآیندی تعریف می شود که در آن یک نوع چوب در معرض دمای بالا (بین ۱۸۰ تا ۲۳۰ درجه سانتیگراد) در محیطی با اکسیژن کم برای بیش از ۳۰ دقیقه – ۱ ساعت فقط با استفاده از آب و بخار قرار می گیرد.

ترمووود فرآیندی است که در دهه ۱۹۹۰ از فنلاند منشا گرفته است و بیشتر با استفاده از صنوبر (Picea Abies) و کاج انجام می شود زیرا این گونه ها از رایج ترین گونه ها در منطقه اسکاندیناوی در اروپا هستند.

حرارت دادن چوب در این محدوده دما منجر به تغییرات شیمیایی در ساختار دیواره های سلولی مواد می شود: تخریب همی سلولزها که دارای خواص آب دوست هستند و اتصال متقابل لیگنین ها نشان دهنده تشکیل پیوندهای شیمیایی بین مولکول ها است. ساختار بلوری سلولز نیز می تواند تغییر کند. این تغییرات در اجزای شیمیایی چوب بر خواص فیزیکی و مکانیکی آن تأثیر می گذارد.

ترمو چوب سونا خشک برای ایجاد تضادهای رنگی یا در محیط‌هایی که سایه ها و رنگ های تیره ترجیح داده می‌شوند، ایده‌آل هستند.

 

 

مراحل تولید چوب ترمو وود ، خام تا پخته شدن

 

 

 

چوب سونا خشک

 

 

 

چگونه فرآیند حرارتی ترموود خواص چوب را افزایش می دهد؟

 

به دنبال نتایج کار انجام شده در چارچوب پروژه های تحقیقاتی مختلف انجام شده در آزمایشگاه های VTT در فنلاند، FCBA در فرانسه و FPlnnovations در کبک کانادا از جمله مزایای اصلی که چوب اصلاح شده حرارتی در مقایسه با چوب اصلاح نشده برای انتخاب چوب مخصوص سونا خشک می تواند دارا باشد، به شرح زیر خلاصه شده است:

  • بهبود ثبات ابعادی چوب
  • افزایش مقاومت در برابر تخریب قارچ
  • رنگ های جذاب جدید چوب به دنبال اصلاح
  • عدم کاهش خاصیت ارتجاعی ترموود
  • بهبود جزئی در سختی چوب

در نهایت، به طور کلی، مشخص شده است که تغییرات در خواص چوب ترموود متناسب با دمای عملیات است. به عنوان مثال، هر چه دمای به دست آمده در طول فرآوری بالاتر باشد، مقاومت در برابر تخریب قارچی و پایداری ابعادی محصول بهبود می یابد.

مقاومت بهتر در برابر تخریب قارچی و بهبود پایداری ابعادی، ویژگی هایی هستند که به چوب اصلاح شده حرارتی اجازه می دهند تا در کاربردهای بیرونی مانند سایدینگ، سونا، پاسیو یا نازک کاری در و پنجره استفاده شود.

به علاوه نه تنها خواص چوب افزایش می یابد، بلکه رنگ و بوی آن نیز تقویت می شود.

 

 

رنگ ترموود ؛ بادیگارد چوب

 

 

 

چوب مخصوص سونا خشک

 

دوام و هدایت حرارتی

 

چوب سونا خشک باید به گونه ای باشد که هوای محیط داغ باشد اما شما به راحتی بتوانید برای مدتی در آن دوام بیاورید و نسوزید. سوناها به چوبی نیاز دارند که حتی در گرمای زیاد، برای لمس راحت باقی بماند.

چوب‌های سخت، مانند بلوط یا چوب ساج، معمولاً در صورت قرار گرفتن در معرض دماهای بالا برای دو مدت طولانی بیش از حد گرم می‌شوند، بنابراین ما آنها را توصیه نمی‌کنیم.

چوب های نرم مانند اکالیپتوس، سدر و … همه برای استفاده در سونا عالی هستند. انواع مختلفی از چوب نرم وجود دارد، بنابراین مهم است که یکی را انتخاب کنید که مناسب سونا و بودجه شما باشد. به همین ترتیب، از چوب هایی که شیره اضافی در آنها وجود دارد نیز باید اجتناب شود. این چوب ها می توانند بخارات و حتی مایعات خطرناکی را در هنگام استفاده در سونا داغ ایجاد کنند.

 

انتخاب چوب مخصوص سونا خشک

 

از نظر چوب های کاربردی برای استفاده، جذب گرما کلیدی است. چوب سونا خشک شما باید بتواند گرمای سونا را بدون گرم شدن بیش از حد جذب کند. مهم است که چوب نرمی پیدا کنید که بتواند بخار را جذب کند و بدون آسیب طولانی مدت با جذب گرما مقابله کند.

 

رنگ چوب ترمو

 

 

برخی از سوناها ظاهری روستایی، اصیل و سنتی نوردیک دارند، در حالی که برخی دیگر سبکی مدرن، معاصر و مینیمال دارند. این ظاهر متفاوت بدون شک نتیجه چوب استفاده شده برای ساخت و ساز است. اگر مطمئن نیستید که خود را از کجا شروع کنید، ممکن است بخواهید سوالات زیر را در نظر بگیرید:

آیا می‌خواهم از چوب‌های با رنگ روشن مانند باس وود، کاج، شوکران استفاده کنم یا چوب های تیره تر مانند سدر، ترمو وود یا اکالیپتوس؟

آیا می خواهم ظاهری روستایی، خام و سنتی تر داشته باشم یا چیزی تمیزتر، مدرن و درجه یک؟

بسته به آنچه که به دنبال آن هستید، ممکن است بخواهید یک چوب گره دار یا شفاف را انتخاب کنید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *